• narzędzia

Cykl o Katyniu

wtorek, 13 kwietnia 2010

Polską premierą głośnego filmu "The soviet story" rozpoczął się w Warszawie przegląd dokumentów w cyklu "Echa Katynia".

Łotewski reżyser "The soviet story", Edvin Snore porównuje machiny zbrodni: stalinowską i nazistowską. Oba systemy ideologiczne miały stworzyć "nowego człowieka", a cel uświęcał środki.

Obecny na projekcji Edvin Snore nazwał system komunistyczny "kryminalnym". W jego opinii, zbrodnię katyńską można uznać za charakterystyczną dla praktycznego wprowadzania w życie tej ideologii. Dlatego Katyniowi poświęcił sporo miejsca w swoim filmie.

Reżyser przypomniał, że "The soviet story" w 2008 roku kupiła Telewizja Polska, jednak do tej pory nie zdecydowano o emisji.

"Telewizja Polska jako pierwsza kupiła ten film. Był on pokazywany w 20-tu telewizjach na świecie. Nie tylko w Europie Wschodniej, państwach bałtyckich, Ukrainie, Gruzji, która pokazała go pierwsza, w Szwecji, Hiszpanii, we Włoszech, w telewizji publicznej w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie. Więc nie wiem, dlaczego w Polsce nie jest emitowany. Przecież został kupiony", mówił Edvin Snore.

Pokazowi filmu w warszawskiej siedzibie Biura Edukacji Publicznej IPN towarzyszyła dyskusja z udziałem historyków, politologów i publiczności. Zwrócono uwagę, że demokratyczne rządy Zachodu przez dziesięciolecia "przymykały oczy" na prawdę o Katyniu: była politycznie niewygodna. Podkreślono, że zasadnicze ustalenia dotyczące zbrodni są wynikiem pracy polskich historyków emigracyjnych.

Historyk Witold Pronobis zauważył, że w Polsce także uprawiano kłamstwo katyńskie. Podkreślił, że ci "pseudohistorycy", niektórzy z tytułami profesorskimi, są nadal czynni zawodowo, a ich nazwiska są znane. Jego zdaniem, IPN powinien dążyć do odebrania kłamcom tytułów naukowych, tak jak odebrano je po wojnie na przykład nazistowskim antropologom.

Przegląd filmów w cyklu "Echa Katynia" i towarzyszące im dyskusje zaplanowano do piątku 16-go kwietnia. Pokazy rozpoczynają się o 18.00. w warszawskiej siedzibie Biura Edukacji Publicznej IPN.

Dziś pokaz specjalny z audiodeskrypcją - czyli z opisem słownym dla osób słabo widzących i niewidomych. Będą pokazane dwa filmy : "Las Katyński" Marcela Łozińskiego i "Film znaleziony w Katyniu". Reżyser tego ostatniego, Józef Gębski, przyjdzie na spotkanie z publicznością. Wstęp wolny.

(IAR)

ZOBACZ WIĘCEJ:

Zobacz gdzie »
Drukuj   |    Poleć znajomemu   |    Dodaj do:
Komentarze do artykułu: 9 Dodaj nowy komentarz
Artur
2010-04-13 15:49:18
Kupił ktoś, a ktoś inny (ważniejszy) wstrzymał emisję. Uznał, że w imię "ocieplenia" stosunków z Rosją telewizja publiczna niepodległej Polski nie powinna emitować niczego co narusza interesy Rosji na całym świecie. To się nazywa psychika wasala.
Niestety tacy ludzie są w Polsce na wysokich stanowiskach. Możemy to zmienić Zauważmy w końcu tych, którzy czują się Polakami i się tego nie wstydzą. Prawda nas wyzwoli i tylko prawda.
wilk
2010-04-13 16:41:52
nie badzcie naiwni propaganda post sowiecka dalej bedzie dzialac na szkode Polski i oplacani ich agenci tez i pseudo eksperci historycy profesorowie za pomoca agenturalnych mediow np jak GW czy TVN
beda propagowac jedynie sluszna prawde.
Ni etak dawno jeden z poslow powiedzial ze trzeba wymienic historykow z IPNu bo pisza zle o najnowszej histori czas oisac dobrzez to znaczy klamac i falszowac.
kropka
2010-04-13 17:15:40
Do "wilka" i "jasa"- czy nawet nad trunmnami nie potraficie zachowac sie godnie i przestac pluc jadem w stosunku do inaczej myślacych ? Czytam GW i ogladam TVN- nie zauważyłam, aby- zwykle- wychodzili poza ramy krytyki, przyjętej w cywilizownym. świecie. Słusznie wzdychają mnądrzy tego świata, że nie umiemy sie pięknie różnic ! U nas różnice w poglądach u przeciwników traktowane są nieomal jak zbrodnia...
I maleńka uwaga na koniec - TVP jest w rękach m.in. ludzi mianowanych przez PiS- zatem skąd te pretensje do rządu,że ta TVP jeszcze nie wemitowała w/w filmu?
Pytajnik
2010-04-14 08:15:11
Czy oprócz ludzi jest na tej planecie jakieś stworzenie, które "pluje jadem"? Zwierzęta raczej wstrzykują jad podczas ukąszenia, wprowadzając go do organizmu ofiary. Nie ma raczej przypadków, że plucia jadem.
MIX
2010-04-14 15:47:31
Do Kropki i Pytajnika. Nie zachowujcie się jak "pożyteczni idioci" (termin nie jest obraźliwy, jest historyczny - sprawdźcie co oznacza), zacznijcie samodzielnie myśleć i anlizować. Nich ta hekatomba krwi nie pójdzie na marne.
mamuśka
2010-04-14 20:20:55
mix zaprzecza sam sobie- i to ma byc samodzielnośc myślenia ?!
Ryś Białokiernicki
2010-04-15 00:33:53

Artur...

Ja nie znam sie na polityce, ale mysle, ze to tak, jak z mocnym sasiadem zza plota; trzeba rozwaznie poslugiwac sie prawda.
Ten film nie byl pokazywany, co nie oznacza, ze nie mial byc nigdy pokazywanym.Wilk...

Niestety, chyba masz racje. I tymi klamcami beda Polacy, w imie dobrych stosunkow z Rosja, bo ropa, bo gaz, bo rynek zbytu dla polskich towarow...
Sztuka, zeby nie dac sie upodlic i uwasalic, a jednoczesnie zachowac sasiedzkie stosunki.Ja lubie rosyjski jezyk, rosyjska slowianska dusze, Jesienina, Puszkina, Bulhakowa, Wysockiego... ale...
Ale dzisiaj zaluje, ze znam ten jezyk, bo czytalem rosyjskie g@zety, a najbardziej wpisy Rosjan pod tym, co pisza redakcje.
Czuje sie teraz niedobrze, wyjatkowo niedobrze.
Niech nikomu nie przyjdzie do glowy czytac, co oni tam pisza.

Polacy ( przynajmniej tu ) to jest szlachectwo, a Rosjanie, to... to rosjanie.
mariusz
2010-04-15 10:31:42
mariusz

do pytajnika

odpowiadam, że jest takie zwierzę co pluje jadem na odległośc - kobra okularnik. Proszę sprawdzić !
Sluchacz
2010-04-19 14:15:54
Przez kilkadziesiąt lat prawdę o Katyniu moglismy znaleźć wyłącznie w audycjach Radia Wolna Europa. Dlaczego tak niechętnie się o tym przypomna? To im zawdzięczamy naszą pamięć o ofiarach tej zbrodni.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Polskie Radio S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze zawierające wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.), będą usuwane.

Polskie Radio SA: reklama| archiwum| studia muzyczne| Chór PR w Krakowie|

Polska Orkiestra Radiowa| Orkiestra Kameralna PR AMADEUS| Redakcja Katolicka| Radiowe Centrum Kultury Ludowej| Agencja Fonograficzna| Studio Reportażu i Dokumentu|

zamówienia publiczne|

RSS Podcast Kontakt Forum

Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone